14 Şubat 2017

AutoCAD Civil 3D'de Dilim Dönüşümü

Alttaki örnek AutoCAD Civil 3D çiziminde koordinat sistemi ITRF96-27-3 olarak tanımlanmış durumda ve Bing harita altlığı görüntülenmektedir. Hedeflenen aynı çizimi ITRF96 3 derecelik dilimden ITRF96 6 derecelik dilime dönüştürmek ve ITRF96-35-6 olarak yine Bing harita altlığında aynı yerleşime getirebilmektir.

Eğer henüz tanımlamamış iseniz AutoCAD Civil 3D'de ITRF96-Zone 27-Datum 3 koordinat sistemini tanımlamak için AutoCAD Civil 3D'de Koordinat Sistemi Tanımlama başlıklı teknik dokümanımdan faydalanabilirsiniz.

Çizimin ITRF96-35-6 lık yerleşimini elde etmek için izlemeniz gereken adımlar alttadır:

1- Boş bir çizim açın ve komut satırında ADEDRAWINGS yazıp Enter tuşuna basın. Açılan Define/Modify Drawing Set penceresinde Attach butonuna basın. Select Drawings to Attach penceresi görüntülenecektir. Üstte Look in kısmında ITRF96-27-3 isimli koordinat sisteminin atanmış olduğu elinizdeki mevcut çiziminizin yerini bulup Add butonuna basarak alttaki listeye eklenmesini sağlayın. OK butonuna basın.Define/Modify Drawing Set penceresinde eklemiş olduğunuz çizimin ismi gözükecektir. OK butonuna basın.

2- Boş çiziminize ITRF96-35-6 koordinat sistemini atamak için komut satırında ADESETCRDSYS yazıp Enter tuşuna basın. Açılan Assign Global Coordinate System penceresinin Current Drawing bölümünde boş çizimin koordinat sistemini belirtmeli, Source Drawings bölümünde ise önce kaynak olarak kullanacağınız elinizdeki mevcut çizimi eklemeli ve sonra koordinat sistemini seçmelisiniz.

Boş çizimin koordinat sistemini belirtmek için Current Drawing bölümündeki sağ üstte yer alan Select Coordinate System butonuna basın. Coordinate System Library penceresi açılacaktır. Search kımına Turkey yazıp listeden ITRF96-35-6'ya karşılık gelen ve AutoCAD Civil 3D'deki tanımlı koordinatlı sistemleri arasında yer alan UTM-WGS 1984 datum, Zone 35 North, Meter; Cent. Meridian 27d E isimli koordinat sistemini bulup seçin ve alttaki Select butonuna basın.Source Drawings bölümündeki Select Drawings butonuna basın ve açılan Select Drawings to Assign Coordinate System penceresinde kaynak olarak kullanacağınız mevcut çiziminizin ismini seçip Add butonuna basarak alttaki listeye eklenmesini sağlayın. OK butonuna basın.
Mevcut çizimin koordinat sistemini belirtmek için Source Drawings bölümündeki Select Coordinate System butonuna basın. Açılan Coordinate System Library penceresinin Search kımına Turkey yazıp listeden ITRF96-27-3 isimli koordinat sistemini bulup seçin. Alttaki Select butonuna basın.

Assign Global Coordinate System penceresinde yaptığınız seçimler gözükecektir. OK butonuna basın.

3- Komut satırında ADEQUERY yazıp Enter butonuna basın. Location Condition penceresinde Query kısmında Location butonuna basın. All seçeneğini seçili bırakıp OK butonu ile tekrar Location Condition penceresine dönün. Query Mode kısmında Draw seçeneğini seçin ve Execute Query butonuna basarak komutu sonlandırın.4- Zoom Extents yaparak çizimin gözükmesini sağlayın. Bing harita altlığını da görüntüleyin. Çizim hedeflenen UTM-WGS 1984 datum, Zone 35 North, Meter; Cent. Meridian 27d E isimli koordinat sisteminde iken doğru yerleşimde gözükecektir.


Yorum Gönder